Zanik prądu = brak kłopotów?

                     Pewnie każdy z nas spędził chociaż jeden dzień lub wieczór w swoim życiu bez prądu. W dzień: frustracja, brak możliwości oglądania telewizji, rozmrażająca się lodówka czy brak dostępu do internetu. W nocy: poszukiwanie latarki i rozstawianie świec. Coraz częściej  słyszy się także o zjawisku Blackout'u (utracie napięcia w sieci elektroenergetycznej na znacznym obszarze na dłuższy okres czasu). O ile zrobienie zapasów żywności jest możliwe na czas katastrofy czy anomalii pogodowych, o tyle energii elektrycznej niestety nie kupimy w sklepach.  Te zmartwienia to przeszłość! Przedstawiamy nowy zestaw Multiplus 500, który pozwala na całkowite (lub częściowe) odcięcie się od dostawcy prądu a co za tym idzie eliminuje przykre sytuacje związane z brakiem prądu. Gdy sąsiad będzie szukał świeczek i latarki, Ty ciesz się  całkowitą niezależnością oglądając telewizję, ładując telefon, czytając ulubioną książkę przy dobrym świetle. Bądź samowystarczalny już dziś!

ZASADA DZIAŁANIA SYSTEMU

Założeniem jest, że dom wyposażony w taką instalację może być całkowicie niezależny energetycznie przy założeniu że ogrzewanie i kuchnia są zasilanie w inny sposób np. gaz, kocioł na paliwo stałe itp.

multiplus500

                       Promieniowanie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne ulega konwersji w energię elektryczną. Produkowany w ten sposób prąd stały kierowany jest bezpośrednio do kontrolera ładowania BlueSolar MPPT 150/35.   Innowacyjny algorytm BlueSolar zawsze maksymalizuje uzysk energii poprzez blokowanie się na optymalnym punkcie MPP.  Dzięki ultraszybkiemu sterownikowi MPPT ilość energii z instalacji może być nawet o 30% większa szczególnie przy zachmurzonym niebie, gdy natężenie światła ulega ciągłym zmianom.  Maksymalny prąd ładowania akumulatora przez kontroler wynosi aż 35A. Sercem instalacji jest inwerter sinusoidalny Multiplus 500VA  firmy Victron Energy z wbudowanym regulatorem ładowania akumulatorów. Multiplus 500VA w swojej kompaktowej obudowie posiada szybki przekaźnik transferowy AC. Inwerter jest odporny na zwarcia i chroniony przed przegrzaniem w wyniku przeciążenia jak i w związku z wysoką temperaturą otoczenia. Po załączeniu trybu wyszukiwania obciążenia zużycie energii przez inwerter bez podłączonego obciążenia jest obniżone o około 70%. Zdalne sterowanie może zostać wykorzystane przez podłączenie do inwertera/ładowarki przełącznika trzybiegunowego. Multiplus 500VA  jest połączony bezpośrednio z siecią publiczną jak i z zespołem akumulatorów, które za jej pomocą może również ładować (opcjonalnie).       

            

                         Podczas sprawnego działania sieci dystrybucyjnej, urządzenia elektryczne większej mocy takie jak pralka, czajnik, kuchnia elektryczna, odkurzacz itp. zasilane są z sieci energetycznej.   W zależności od potrzeb, urządzenia o mniejszej mocy mogą być zasilane energią zgromadzoną w akumulatorach (po uprzednim przekształceniu prądu stałego w zmienny za pomocą Multiplusa 500VA), energią z paneli fotowoltaicznych, energią zgromadzoną w akumulatorach, lub w przypadku braku słońca i rozładowania akumulatorów energią sieciową. Maksymalna moc urządzeń zasilanych jednocześnie poprzez inwerter Multiplus 500VA wynosi 430W. W przypadku przekroczenia tej wartości i większego poboru prądu urządzenie przełącza się w bardzo krótkim, niezauważalnym czasie na zasilanie z sieci zapewniając nieprzerwane zasilanie. Jest to dobry sposób na obniżenie rachunków gdyż wykorzystujemy w całości energię produkowaną w naszej instalacji PV mając jednocześnie zapewnione niezawodne i ciągłe zasilanie.

               Przypadku, gdy sieć publiczna zawodzi i nie ma możliwości dostarczenia prądu do naszego gospodarstwa domowego, instalacja staje się systemem UPS, czyli zasilaczem awaryjnym, który jest źródłem bezprzerwowego zasilania. Taki system chroni przed wyłączeniem urządzenia takie jak: oświetlenie awaryjne, automatykę np. sterującą ogrzewaniem, instalacje alarmowe i przeciwpożarowe, urządzenia telekomunikacyjne itd. oraz oczywiście komputery, a w szczególności gromadzone i przetwarzane na nich dane. Proces startu inwertera i odłączenia zasilacza  od wadliwego źródła zasilania trwa na tyle krótko, że zabezpieczane urządzenia nie dostrzegają przerwy w zasilaniu. System taki poprawia również jakość zasilania dostarczając do kluczowych odbiorników prąd o bardzo dobrych parametrach.

Zestaw Multiplus 500

Podstawowy zestaw składa się z:

  • Ładowarko/inwertera Multiplus 500VA - wydajnego inwertera sinusoidalnego, a także zaawansowanego regulatora ładowania akumulatorów z adaptacyjną charakterystyką ładowania.

  • 4 x akumulator 90Ah (AGM lub GEL) - Holenderska firma Victron Energy to gwarancja maksymalnego bezpieczeństwa. VE to doskonała jakość oraz precyzja wykonania urządzeń, które stanowią serce instalacji fotowoltaicznych pracujących wyspowo (i nie tylko). Żywotność tych urządzeń to aż 12 lat! Wybierając akumulatory firmy Victron Energy decydujecie się Państwo na bezobsługową pracę akumulatorów (GEL) oraz na stabilne produkowanie, wykorzystanie i magazynowanie energii. Akumulatory AGM nadają się bardziej do dostarczania energii w krótkim czasie przy dużym natężeniu prądu (akumulator startowy), niż akumulatory żelowe, natomiast zaletą akumulatorów żelowych, jest dłuższy czas życia i większa cykliczna pojemność, niż w akumulatorach AGM. Obydwa rodzaje są wyposażone w miedziane zaciski płaskie z otworami M8, zapewniające najlepszy możliwy styk przy podłączeniu, eliminujący konieczność stosowania zacisków akumulatorów. Akumulatory są zgodne ze specyfikacjami CE i UL w ognioodpornych pojemnikach z ABS i są objęte ogólnoświatową 2-letnią gwarancją Victron.

Istnieje również możliwość zamiany akumulatorów Victron Energy na akumulatory firmy Rolls

  • 4 x moduł 250W renomowanej polskiej marki BRUK-BET  – 4 moduły monokrystaliczne lub polikrystaliczne - produkowane w wielu standardowych rozmiarach i mocach dostępne są także w wersjach wykonywanych na zamówienie klienta, również w wykonaniu szyba/PV/szyba. Znajdują zastosowanie w dużych instalacjach on-grid oraz instalacjach wyspowych off-grid z akumulatorami - magazynami energii. Umożliwia to na podłączenie szeregowe do 3 standardowych modułów o mocy 260Wp

   Mimo ciągłego rozwoju i ulepszania instalacji elektrycznych, poważne awarie zasilania zdarzają się coraz częściej. Nie ma już chyba gałęzi przemysłu, która mogłaby współcześnie obejść się bez zasilaczy awaryjnych. Podobnie jest z działalnością usługową, funkcjonowaniem urzędów czy innych obiektów użyteczności publicznej i to za sprawą chociażby wszędzie znajdujących się komputerów. Dotyczy to również współczesnych linii produkcyjnych, aparatury medycznej, systemów fiskalnych w małych i dużych sklepach, terenów działkowych oraz rozmaitego rodzaju automatyki. Powyższy zestaw gwarantuje bezpieczeństwo i ochronę urządzeń i co najważniejsze: poczucie niezależności. Warto więc zaopatrzyć się w taką instalację, by móc w pełni cieszyć się funkcjonowaniem domowych urządzeń elektrycznych podczas braku prądu.