Zostaw nam swój numer!

Oddzwonimy do Ciebie!

Badanie elastycznych paneli fotowoltaicznych w aspekcie zastosowań militarnych

Streszczenie

W niniejszym artykule przedstawiono wstępne badania elastycznych paneli fotowoltaicznych firmy Solbian oraz
koncepcję wykorzystania ich w technice wojskowej. Opisano również prowadzone prace w WITI i IMIM PAN nad technologią elastycznych baterii słonecznych na bazie monokrystalicznego krzemu. W końcowej części artykułu nakreślono perspektywy rozwoju i zastosowania elastycznych paneli fotowoltaicznych

Abstract

The paper presents initial tests of flexible solar panels by Solbian company and the concept of their application in military technology. Works conducted in the Military Institute of Engineer Technology and Institute of Metallurgy and Materials Science of the Polish Academy of Sciences on developing the technology of monocrystalline silicone flexible solar cells. The last part of the paper is dedicated to outlining of the perspectives of future development and application of flexible solar panels technology.

Czytaj więcej...

Energia odnawialna na jachtach cz.2 (turbiny)

Wiatr

Siła i kierunek wiatru są złożonymi funkcjami bardzo wielu zmiennych ale przede wszystkim wiatr powstaje na skutek słońca nierównomiernie ogrzewającego powierzchnię Ziemi i dzięki niemu niesie ze sobą bardzo dużą dawkę energii. Każdy niejednokrotnie odczuł to na własnej skórze. Na wodzie energię wiatru staramy się jak najlepiej wykorzystać za pomocą żagli i zamienić w ruch naszego jachtu. Wszyscy wiemy, jak niewiele dzieli nas od nudnego „taplania” i czekania na wiatr do pełnego frajdy żeglowania gdy rośnie poziom adrenaliny i pojawia się euforia a także strachu gdy zaczyna się prawdziwa „walka o życie”. Taka właśnie jest MOC WIATRU.

Woda

Wykorzystanie wody w energetyce jest sprawą równie oczywistą jak wykorzystanie wiatru. Na lądzie turbiny wodne wykorzystujące energię poruszającej się wody np. rzek są wykorzystywane od dawna. Będąc na jachcie to my się poruszamy względem wody ale efekt jest taki sam i zanurzając turbinę – śrubę możemy jej ruch obrotowy zamienić w generatorze na prąd elektryczny.

Czytaj więcej...

Energia odnawialna na jachtach cz.1 (ogniwa słoneczne)

 

Słońce

Energia odnawialna dla żeglarzy jest codziennością. Mamy z nią do czynienia i korzystamy z niej za każdym razem gdy siadamy na łódce i wypływamy z portu. Wiatr, słońce i woda to dla żeglarzy niewyczerpalne źródła energii.
Panele fotowoltaiczne  nie należą do tanich urządzeń wytwarzających energię ale mają kilka niewątpliwych zalet które decydują o sensowności ich montażu. Są ciche, nie mają  żadnych ruchomych i narażonych na zużycie części, przy mądrym montażu praktycznie nie zajmują miejsca i nie przeszkadzają w żegludze, a wytwarzanie w nich energii nie wymaga, po ich zamontowaniu, dodatkowych nakładów i innych źródeł pomocniczych. Ważne jest jednak by zrozumieć ich działanie, poznać sposób montażu zapewniający optymalne ich wykorzystanie oraz by nie rozczarować się gdy wytworzona energia będzie mniejsza od wskazanej w katalogu producenta.

Włoski producent paneli, firma SOLBIAN ENERGIE ALETRNATIVE, produkuje panele które można przykleić bezpośrednio do pokładu, zamontować przy pomocy liny do remizek zamontowanych w panelu zatrzasków TENAX lub zamka błyskawicznego

Czytaj więcej...